CAMBRIDGE - BESiN İNTOLERANSI

Diyetimiz Değişmeden Önce

Beslenme ve sağlık el ele yürümektedir ve diyetinizi değiştirmeden önce izlemeniz gereken bir takım standart kurallar vardır.

❯ Eğer medikal bir durumunuz varsa (ilaç tedavisi almanız gerekiyorsa), hamileyseniz ya da ilaç tedavisi alıyorsanız, diyetinizde radikal bir değişikliğe doktor, beslenme uzmanı / diyetisyen gibi bir sağlık personeliyle birlikte karar verilmesi önerilir.

❯ Öğünlerinizi önerilere mümkün olan en uygun şekilde planlayın. Reaktif olmayan besinlerinizi kullanarak hazırlayacağınız tarifleri kullanın ve ne yiyeceğiniz konusunda zorluk çekmeyeceğiniz şekilde alışveriş yapın.

❯ Yiyebileceğiniz besinlerin neler olduğunu bilin. Sadece birkaç besine intoleransınız olması halinde, yemekte özgür olacağınız birçok reaktif olmayan besin olacaktır. Neyi yiyemeyeceğinize odaklanmaktansa, alternatif olarak yiyebileceğiniz tüm iyi-güzel besinlere odaklanmak daha olumlu bir sonuç sağlayacaktır.

❯ Yeşil alanda ki besinlerin derecelendirme sistemi doğrultusunda hangi besinler vücut metabolizma hızınızı daha iyi arttırabilir öğrenebileceğiniz gibi menü planlanmasında size yardımcı olmaktadır.

❯ Bir besini diyetinizden çıkardığınızda, bu besinin bulunduğu gruptan reaksiyon göstermeyen bir başka alternatif besini yerine koyun.

❯ Testinizde negatif olsa bile, sizde olumsuz etkisi olduğuna dair göstergeleri olan besin ya da besinleri de diyetinizden çıkarın.

❯ Hangi ürünlerin reaktif besin/besinlerinizi içerdiğini bilin. Birçok tüketime hazır yemekler ve soslar sizin o ürünle bağdaştıramayacağınız çok çeşitli içeriklere sahiptirler, bu nedenle besin etiketlerini incelemek çok önemlidir.

❯ Sağlıklı ve besleyici bir diyeti sürdürmek çok önemlidir. Tükettiğiniz besinlerin çeşitliliğini arttırarak çok çeşitli besin öğelerinin alımını sağlayabilir, böylece intoleranslara bağlı gelişebilecek riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.Dengeli Diyet


Dengeli Diyet

Eğer Cambridge Test sonuçlarınız, belli besinlere karşı yükselen bir antikor artışını gösterirse, bu besini en az üç ay diyetinizden çıkarmalı ve semptomlarınızdaki değişimi gözlemlemelisiniz.

Suçlu besinleri çıkarmak, yaşam şeklinizi ve besin seçimlerinizi yeniden gözden geçirmenizi gerektirecektir. Diyetinizin değerlendirimesi ve tamamen yasaklanan ya da sınırlanan besin gruplarını belirlemek için bir diyetisyenle ya da beslenme uzmanıyla çalışmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Besim çesitliliği sağlamak önemlidir.

En sık rastlanan reaktif besinler şunlardır:

İnek Sütü
Buğday
Yumurta
Maya
SoyaDaha Sağlıklı Olmak İçin Öneriler

❯ Mümkün olduğunca çok çesitte renk ve aromadaki taze besinleri tüketmeye ve günde en az 10 farklı besin çeşidine ulaşmaya calışın: örn. yulaf, çerezler ve kökler ve muz ve sütle bir kahvaltı edebilir; öğle yemeğinde ton balığı ya da peynirli, marul, bezelye, domates ve az miktarda salata sosu içeren bir salata yiyebilir; daha sonra aksam yemeği icin balık, patates, havuç, brokoli ve bezelye tüketebilirsiniz. Çoktan 12 farklı çesit besini elde etmiş ve kendinize iyi bir besin öğesi çesitliliği sağlamış olacaksınız.

❯ Besinleri iyi çiğneyin. Bu sindirimin ilk basamağıdır. Yeterince çiğnenmemiş besinin sindirimi çok daha uzun sürecektir. Birçok semptom, besini yutmadan önce yeterince çiğneyerek ortadan kaldırılabilir.

❯ Hergün en az 1-1,5 litre su için. Eğer isterseniz bu, iyice sulandırılmış meyve ya da sebze suları da olabilir. Meyve ve bitki çayları da iyi birer alternatiftir, ya da 1 dilim limon ya da biraz naneyle kaynamış su içebilirsiniz. Diuretik (idrarla su atımını arttırıcı) olduklarından kahve ve çayları diyetinizden çikarmaya calışın. Bunları yapmanız, vücuttan uzaklaştırılan ve yaşamsal önemi olan mineralleri içeren su miktarini azaltır.

❯ Yediğiniz ve içtiginiz herşeyi yazacağınız 5 günlük bir günlüğe zaman ayırın. Kaç çesit besin tükettiğinizi sayın ve alışkanlık haline gelmiş besinler varsa tespit edin. Bunlar genellikle probleme sebep olan besinlerdir. Eğer diyetinizde genellikle aynı besinlere yer veriyorsanız, onları alternatifleriyle değistirmeyi deneyin. Bu sitedeki bilgiler, söz konusu alışkanlık haline gelen besinleri alternatifleriyle değistirmenize yardımcıolacaktır.

❯ Yanmış, kahverengileşmiş, kızarmış besinleri, hidrojene bitkisel yağları (margarinler) ve yağ oranı yüksek hayvansal yiyecekleri tüketmeyin. Yanık besinler, vücuttaki sağlıkıi hücrelere zarar verebilecek serbest radikalleri içerirler. Bu zararı minimize etmek icin sebzeler ve meyvelerde bulunan antioksidanlara ihtiyacımız vardır.Hidrojene bitkisel yağları tüketmeyin.

❯ Şeker ve kimyasal katkı maddeleriyle işlenmiş besin alımını azaltın, alkol-kahve-çay tüketimini minimuma indirin. Bazen size uygun herhangi bir zamanda atıştırmanız gerekebilir ancak bu diyetinizde alışkanlık olmamalıdır.

❯ Elzem yağ asitlerinin alımından emin olmak için hergün bir miktar çerez ve tohum tüketin. Haftada 3 kez yağlı balık yiyin ve salatalarınızda sos olarak farklı soğuk press uygulanmış yağlar kullanmayı deneyin. Balkabağı, ceviz ve keten tohumu yağlarını sağlıklıi ürün dukkanları ve süper marketlerden alabilirsiniz.

❯ Düzenli egzersiz yapın. Eğer egzersiz yapmaya alışık değilseniz, standart bir check-up yaptırmanız gerekebilir. Sizi yönlendirebileceği spor salonlarıyla anlaşmalı olan hastaneler ve doktorlar bulunabilmektedir. Çevrenizde böyle bir yer olup olmadığını araştırın. Sağlıktaki gelişmenin %50’si egzersiz alışkanlığındaki değişimlerle, %50’si de diyetteki değişimlerle ilişkilidir. Bu önemli etkeni görmezden gelmeyin. Egzersiz eklemleri esnek tutar, kardiyo vasküler gücü arttırır ve yaktığınız yağ miktarını yükseltir.