CAMBRIDGE - TESTLERİMİZ

Diğer Testlerden Farkımız

Cambridge Testleri, besin intoleransının test edilmesinde Micro-array sistemi ile çalışan Food Print ve Macro-array sistemi ile çalışan Food DetectiveTestlerini üretmiştir. Micro-array sistemi, laboratuvar teknolojisinin son noktası olup en hassas ve doğru sonuç veren yöntemdir. Bu testler egzama, migren, astım ve artrit (eklem iltihabı) gibi birçok kronik sağlık sorunun sebebi olabilen IgG antikorlarının üretimine sebep olan besinlerin tanımlanmasını sağlar. Bu ileri teknolojiler sayesinde Cambridge Besin İntoleransı testleri dünyadaki en güvenilir (FoodPrint) ve en hızlı test (Food Detective) olma özelliğine sahiptir. Cambridge Beslenme Bilimleri, dünyaca ünlü alerji tedavi kuruluşu “Allergy UK” tarafından onaylanan ve desteklenen dünya genelinde faaliyet gösteren dev bir kuruluştur. Cambridge Testlerinin kalite yönetim sistemleri ISO9001:2000 ve ISO13485:2003 sertifikalıdır. Cambridge Testleri, aynı zamanda British Vitro Diagnostics Assosciation(BIVDA)’ a üyedir.

Diğer testlerden farkımız olarak en çok tükettiğiniz 200’den fazla besine bakıyoruz.
Food Print kapsamındaki besinlerin neredeyse tümü ayrı ayrı incelenir. Böylece sıklıkla tüketilen besinlerden, aynı türlerin oluşturduğu gruplardakilerden sadece birine hassasiyetiniz olduğunda hepsinden vazgeçmeniz gerekmez.

Makarna yani Durum Buğdayına hassasiyetinizi araştırır!
Her besin intoleransı testi, toplumun en çok tükettiği besinlerden biri olan makarnanın hassasiyetini araştırmaz. Fakat Cambridge Besin İntolerans Testleri daha birçok tahıl türünün yanı sıra durum buğdayını da araştırır. Türkiye’de insanların %93’ü makarnanın buğdaydan yapıldığını sanır, fakat genetik olarak da buğdaydan farklı olan durum buğdayının makarna yapımı için tek tercih olması ülkemizde yasal olarak zorunlu kılınmıştır.

Deniz ürünlerine mi meraklısınız? Peki ya kabuklu deniz ürünleri?
Food Print; balık sofralarının vazgeçilmezi; hamsi, levrek, kalkan, kalamar ve ahtapot gibi daha birçok deniz ürününü incelediği gibi rakının ham maddesi anasona olan hassasiyetinizi de araştırır.

Bira mayası yüzünden ekmekten vazgeçilmez!
Diyelim ki sadece bira mayasına hassasiyetiniz var. Food Print bira ve ekmek mayasını ayrı ayrı inceleyerek, bira yüzünden ekmek gibi daha birçok fırın mayası içeren yiyecekten vazgeçmek zorunda kalmanızı engeller.

İnek sütüne hassasiyetiniz olduğunda tüm hayvansal sütleri kesmeniz gerekmez!
Food Print; inek sütünün alternatifi manda, keçi ve koyun sütlerini ayrı ayrı incelediği gibi, süt proteini kazeini de inceleyerek süt ürünlerine hassasiyetinizi en doğru şekilde değerlendirmenize yardım eder.

Diyetlerin vazgeçilmezi ‘Kepek’ e hassasiyetiniz var mı?
Food Print; birçok tahıl türünün yanı sıra kepeğe olan hassasiyetinizi de ayrıca inceler.

Meyvelere dikkat!
Antioksidan özelliğiyle bilinen, kaşık kaşık yendiği – yedirildiği gibi bardak bardak suyu içilen NAR da Food Print kapsamında. Ayrıca; incir, mandalina, hurma ve daha birçok meyveye de Food Print listesinde yer verildi. Food Print; Çölyak hastalığı teşhisinde en çok kullanılan 6 parametreden ikisi olan Gliadin IgG ve Transglutaminaz IgG varlığını araştırarak, birçok danışanımızın bu son derece önemli hastalıklarının teşhislerine öncülük etmemizi sağlamıştır!

Bilimin besin intolerans testlerinde geldiği son nokta olan mikroçip (bioçip, DNA-çip, gen-array gibi isimlerle de anılan) yüksek teknolojisiyle çalışmaktadır. Çölyak hastalığının tanısında kullanılan önemli parametrelerden ikisini içerir;  Transglutaminaz IgG & gliadin IgG %100 Çölyak hastalığı tanısı koyamaz ancak yıllardır Çölyak hastası olduğunu bilmeden sağlık sorunlarıyla yaşamak zorunda kalan danışanlarımızı bu olasılık konusunda uyarmamızı sağlıyor. Ne mutlu bize ki, doğru yönlendirmelerimizle, artık çok daha kaliteli bir hayat sürüyorlar. Alpha – laktalbumin (anne sütü proteini) ve beta – laktalbumin (inek sütü proteini)’ne bakar. Özellikle halen anne sütü alan iki yaş üzeri çocuklarda olmak üzere, süte hassasiyetin şiddetini belirlemede önemli parametrelerden biridir. Gingseng ve Ginko gibi alternatif tıbbın vazgeçilmezlerine karşı intoleransınızı araştırır. Hafızanızı korumak, yaşlanma belirtilerini geciktirmek isterken ya sağlığınızdan oluyorsanız? Cambridge Test sonuçları reaksiyonları şiddetleriyle verdiğinden neye ne derece hassasiyet gösterdiğinizi bilebilirsiniz. Böylece durumun ciddiyetini ve eliminasyon diyetinin uygulama süresini belirlemek çok daha kolay hale gelir.

Diğer testlerden farklarımızdan bir diğeri de kanlar yurtdışına gitmeden Cambridge’in İstanbul’da kurmuş olduğu laboratuvarımız tarafından 221 besin teker teker teste tabi tutulmaktadır. Cambridge Testleri, besin intoleransının tespit etmede enzim ilintili immün test (ELISA) yöntemini kullanmaktadır. Bilimsel olarak kanıtlanmış bu yöntemi kullanırken Food Detective testi için Macro-array, Food Print testi için de Micro-array teknolojilerinden faydalanır. Bu testlerden elde edilen veriler ışığında egzama, migren, astım ve artrit gibi birçok kronik sağlık sorununun sebeplerinden biri olan IgG antikorlarının seviyelerini yükselten besinler tanımlanmış olur.